Kuruyemiş Kavurma Makineleri Fırınları

Kuruyemiş üretimi konusunda işin mutfağında olmanın avantajıyla, ürettiği binlerce makinada, müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmakta, ürünlerin raf ömürlerinin uzun olması için kavurma tekniklerini sürekli geliştirilmekteyiz.

ERD605 Premium

5 Bantlı

Lezzetli Homojen Kavurma, Uzun Raf Ömrü ve Yüksek Kalite

MAKİNAYI İNCELE

ERD600 Premium

3 Bantlı

Fark Yaratan Özellikler ve 'CE' Standartlarında Üretim                

MAKİNAYI İNCELE

ERD300 Premium

3 Bantlı

Lezzetli Kavurma Tekniği ve Uzun Raf Ömrü

MAKİNAYI İNCELE

ERD200 Premium

3 Bantlı

Minimum Enerji, Yüksek Verimli Üretim      

MAKİNAYI İNCELE

ERD601 Premium

Tek Bantlı

Yüksek Kapasiteli Üretim                

MAKİNAYI İNCELE

ERD101 Premium

Tek Bantlı

Perakende Satışlara Özel Kolay Kavurma

MAKİNAYI İNCELE

ERD100-120-150 Premium

Dönerli

Sıcak Tuzda Kavurma                

MAKİNAYI İNCELE

PRB100-80 Premium

Dönerli

Yüksek Kapasite ve Yüksek Kalitede Üretim

MAKİNAYI İNCELE

Mısır Cipti Üretim Makinaları

Üretim Hattı

Yüksek Verimlilik, Sağlıklı, Lezzetli Mısır Cipsleri

MAKİNAYI İNCELE

"Know How"

ALPNUTS MACHINERY; makinalarında üretilecek ürünler için "KNOW HOW" desteğide vermektedir. Kuruyemiş üretimi konusundaki bilgi ve tecrübesinin verdiği avantajla sıfırdan anahtar teslim yeni bir üretim tesisi kurarak, üretimin son aşamasına kadar bilgi ve deneyimlerini de aktarmaktadır. Üretim teknikleri konusunda uzman olan ekibimizi sizin istediğiniz süre boyunca sizin için üretim yapmalarını sağlıyoruz.

Tuzlu Ayçekirdeği

Ayçekirdeği, ayçiçeği bitkisinin meyvesi. Yüksek miktarda yağ ihtiva ettiğinden, yağ üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

İç Badem

Badem, gülgiller familyasının Prunoideae alt familyasından meyvesi yenebilen küçük bir ağaç türü. Badem bu ağacın meyvesidir. Şeftali ile birlikte Prunus'un alt cinsi Amygdalusun içinde yer alır.

Antep Fıstığı

Antep fıstığı, sakız ağacıgiller familyasından yenebilen kabuklu bir meyve ve bu meyvenin ağacı. Bazı yörelerde Şam fıstığı olarak da bilinir.

Tuzlu Fıstık

Yer fıstığı (Arachis hypogaea), baklagiller (Fabaceae) familyasından tohumlarında %45-60 oranında yağ, %20-30 oranında protein, %18 oranında karbonhidrat, vitaminler ve madensel maddeler içeren, özellikle yağ sanayi ve çerez yapımı başta olmak üzere, sapı kuru ot ve kabuğu da çeşitli şekillerde değerlendirilen değerli bir bitkidir.

Kaju

Kaju, sakız ağacıgiller familyasından bir tropikal iklim bitkisi. Brezilya'da yetiştirilip Portekizliler tarafından dünyaya tanıtılmıştır. En yoğun bulunduğu bölge Ekvator çevresidir.

Fındık

Ticari değeri yüksek olan fındık Türkiye'de Giresun, Ordu, Trabzon illerinde tek tarım tipi (monokültür) olarak yapılır. Orta Karadeniz'de ise modern ve tekniğine uygun üretim yapılmaktadır. Üretilen fındıkların %80'i Karadeniz Bölgesi'nden sağlanır.

Leblebi

Ticari değeri yüksek olan fındık Türkiye'de Giresun, Ordu, Trabzon illerinde tek tarım tipi (monokültür) olarak yapılır.Orta Karadeniz'de ise modern ve tekniğine uygun üretim yapılmaktadır. Üretilen fındıkların %80'i Karadeniz Bölgesi'nden sağlanır.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, kabak sebzelerinin içindeki çekirdeklerin alınıp, kurutularak elde edilen bir besin çeşididir. Kendine has bir tadı olan kabak çekirdeği, daha çok koyu sohbetlerin mezesi olarak tüketilir. Kabak çekirdeğinin özellikle sinir sistemi ve ruh sağlığı üzerinde çok faydası olduğu söylenir.

Pikan Cevizi

Pikan cevizi, Carya illinoinensis, Amerika kökenli bir bitki türüdür. Türkiye'de de Güney Ege ve Akdeniz Bölgesi'nin sahile yakın kesimlerinde yetişir. Doymamış yağ asitleri yönünden çok zengindir. Yaklaşık % 20 yağ içerir.